Mis on hästilõhnava kiisueine sees?

Olles viimased poolteist aastat tegelenud erinevate hoiukassidega, otsustasin paar toidunippi kirja panna, ehk on teistelgi kasu? Arvestades, et paljudel on krõbuskid kassile valitud ja pidupäeval söövad kiisud konservi, alustan sissekandega pehme toidu teemadel.

Kõigepealt hakkasin otsima, mis sisaldub kiisueinetes, mis lõhnavad üle toa ja seepärast paljudele kassidele meeldivad? KiteKat’i ja Whiskasi lehel saab mängida mänge, teha tootevalikuid ja veel palju asju, aga üks asi, mida ma EI leidnud, on toitude koostisosad. Olgu, ehk ma ei otsinud piisavalt? Panin mängu kõik enda googeldamisoskused. Lõpuks leidsin osa infost kassitoitude e-poodidest, kellel ilmselt on seaduses nõue koostisosasid näidata. Lõpuks läks asi ikka selleni, et tuli poest pakikesed osta, et koostises kindel olla. Ausalt, kohe läks palju selgemaks, miks kiisueine koostist väga ei reklaamita.

KiteKat lõhe kiisueine: Liha ja loomsed kõrvalsaadused, kala ja kalasaadused (sh. 4% lõhe) teravili, taimsed valguekstraktid, mineraalid, suhkrud.
Whiskas Supreme kanalihaga – liha ja loomsed saadused (kanaliha 4%, lihatükke 14%), mineraalained.
Friskies kassipoegade kiisueine – liha ja loomsed saadused (kanaliha 4%), aedviljad, teraviljad, mineraalid, suhkrud.
Festi Excellence – liha ja loomsed saadused (küülik 4%, kalkun 4%), mineraalained, suhkrud.

Ühesõnaga, liha või kala sisaldus kiisueines on minimaalselt 4%, maksimaalselt 28%. See on igal juhul alla kolmandiku.  Vähegi loomatoitudega kursis olev inimene teab, et “loomsed kõrvalsaadused” tähendab tegelikult jääkprodukte, mida mujal kasutada ei saa – kanade jalad, nokad, harjad, suled, loomade sõrad, kalapead, kalaluud.
Teraviljaga on kassidel nii, et osa sellest tuleb sama targalt teisest otsast välja, teine osa läheb tavaliseks süsivesikuks. Süsivesikuid on ka loomadel mingis osas vaja, aga palju vähem kui inimestele.

Vaadates kiisueinete hindasid, siis 100-grammine kiisueine pakk maksab umbes 0,40-0,50 eurosenti, see teeb kilohinnaks 4-5 eurot. Tuunikala vees maksab 0,80 eurosenti, aga konservis on 185g, mis teeb kilohinnaks 4,3 eurot. Tervisesõbralikud inimesed saavad vee ära valada ja kraanivee asemele panna, see võtab ka liigse soola kalast välja. Kiisueinest liigseid maitseineid välja ei saa. Kanamaks maksab umbes poolteist-kaks eurot olenevalt sellest, kas pakis on 400 või 500 grammi, nii et kilohind jääb kolme-nelja euro lähedale.

Pange tähele, kõikides nendes toodetes on vähemalt kolm korda rohkem liha või kala kui kiisueines 🙂 Selge, et ainult tuunikalaga kassi ei toida, aga kui me jõuame talle paar  korda nädalas maiust osta, siis võiks see ka kvaliteetne olla.

Ausalt öeldes lootsin ma seda asja uurima asudes, et kassitoitude tootjad on ju profid, ilmselt on retseptid hoolikalt valitud ja kvaliteetsed. Kahjuks on hetkeks kadunud igasugune soov kassidele kiisueineid anda – nad söövad kana ja tuunikala äärmise innukusega… miks ma peaks neile andma seedimatut teravilja või kõrvaltooteid hästilõhnavas kastmes? 😉

Rubriigid: Kassijutud - tervis, toitumine, heaolu. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

1 Response to Mis on hästilõhnava kiisueine sees?

  1. kassilausuja ütles:

    Õige teemapüstitus. See, et konservidest on märkimisväärne osa seedimatu on näha juba kasti sisust. Isegi kui konservi anda natuke, on see näha. Kastis on hoopis rohkem seda, mida kühvliga välja korjata. Samas, kui kass hiire nahka pistab, siis sööb ta ära ka selle, mida hiir on söönud e teravilja. See mõjub soolestikule stimuleerivalt. Eks seepärast soovitatakse meil nosida täisteratootooteid. Aga konserv põhitoidusena ei kõlba küll kuhugi. Eriti nüüd, kus toidu hinnad järjest üles rallivad ning kiusatus asendada täisväärtuslik liha kolmanda järgu subproduktidega on firmadel suur. Eriti räbal on tuha kõrge sisaldus toitudes ( odavates), sest see on “parim” võimalus hankida põiekivid. Kõige hullem on aga hiinast eksporditud teraviljakestade toppimine valgusllikana odavatesse toitudesse, sest see tooraine sisaldab keemiat, mis kutsub esile neerupuudulikkust ja kohtuprotsesse on olnud paljudes riikides.
    Muuseas, kui keeta survekatlas ära nahksaabas ja teha sellest proov, siis valgusisaldus vastab loomatoitudes nõutavale valgu %- le. Paraku, seedimatu valk, aga analüüs näeb pakul hea välja.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s