Hoiatus! Ilus, aga nõudlik

Üle hulga aja sattus meile hoiukass, 7-kuune orientaali moodi imeilus Sonja. Tõutunnistust tal ei ole, nii et päris orientaaliks teda lugeda ei saa. Siiski näitavad  nii välimus kui iseloom, et vähemalt üks vanematest on tal orientaal olnud. Ma ei hakka rääkima põhjustest, miks keegi võiks seda kassi endale tahta – ta on imeilus ja noor, mänguhimuline, rõõmus ja paimaias.

IMG_0096

Küll aga peab uus pere teadma, miks MITTE Sonjat endale tahta. Ma kirjeldan tõesti kõige hullemat varianti, mis võib juhtuda. Selle eesmärk on väga lihtne – kui tulevane pere on kõigeks selleks valmis, siis on väga väike võimalus, et Sonja uuesti hakkab kodu otsima.

 1. Häälekus. Orientaal näub. Ta ei tee vaikset mäud, vaid lihast ja luust läbilõikavat kisa. Ei, tal ei ole valus, ta suhtlebki nii. Seda ei saa välja koolitada või veel hullem, välja karistada. Ta näub siis, kui läheb vetsu, kui tuleb söömast, kui pere tuleb koju, kui ta mängib. Ta võib seda teha ka siis, kui Sina magada tahad (enamasti kella nelja paiku hommikul). Kui Sul ei ole võimalust teisele korrusele magama minna, siis peab terve perekond järgmise 15 aasta jooksul olema väga kannatlik ja unega, millest ei ärata ka pasunakoor.
 2. Aktiivsus. Need kassid tahavad ronida, joosta ja mängida. Kui tal ei ole teist koera või kassi mängimiseks, tüütab ta kõik inimesed surmani ära ja hakkab siis kodu lammutama. (Õnneks saavad orientaalid väga hästi läbi nii kasside kui koertega.) Tal on vaja maast laeni ronimispuid, riiuleid hüppamiseks ja ruumi jooksmiseks. Õue ei saa teda aga lasta, esiteks on tal õhuke karvastik ja teiseks nii head instinktid, et linnukest nähes võib ta otse auto alla joosta. Igal juhul ei ole see kass mugav diivanikaunistus, vaid tahab palju tegelemist.
 3. Iseteadlik iseloom. Orientaal ei ole kass, kes istuks päev otsa Sinu süles ja ootaks, mida perenaine teha soovib. Ta on Kass suure algustähega ja teda peab kasvatama kogenud kassiomanik, muidu suudab ta kogu perele sõna otseses mõttes pähe istuda. Kui talle midagi ei meeldi, pole talle probleem ka perenaise peale susiseda, käpaga ähvardada või näuguda möirata. Kui perenaine sellest ehmub, on kassil 1:0 eduseis ja ta proovib teinekord uuesti, ikka julgemalt. Samas ei tohi teda füüsiliselt karistada, see teeb vastuseisu ainult hullemaks. Iseloomuga kass võib solvudes vabalt keset diivanit loigu teha. Tugevate isiksuste kasvatamise peamine märksõna on leebe järjekindlus, millega algusest peale kassile selgitada, mis on lubatud ja mis mitte.

NB! Kordan veel kord, et minu jutu mõte on tõesti kassivõtja ette valmistada kõige halvemaks. Meie enda orientaal on leebe ja mõnus kaaslane, kes küll näub ja on väga aktiivne, aga muidu on väga eeskujulik kass nii suurte kui lastega.
IMG_0097

Sonja otsib kodu, sest tema eakama perenaise võlus ära välimus, kuid paberiteta kassidega hangeldaja jättis mainimata kõik selle tõu eripärad ja ei tundnudki huvi, kas sellist tüüpi kass prouale sobiks. Selle tõttu on Sonja mõnevõrra raske pähkel. Põhimõtteliselt peab ta alles nüüd hakkama head käitumist õppima. Ta ei tunnista keelamist. Ta ei tea, et kassidel lõigatakse küüsi – kui ma seda proovisin, läks ta täitsa paanikasse. Küüsi teritas ta igas kohas, mis talle mugav tundus, kuigi kraapimispost oli olemas.

Me ei saa teda soovitada ka väikeste lastega perre – ma olen Sonja käitumist meie kaheaastase juuresolekul saanud liiga vähe saanud jälgida, et tema käitumises kindel olla. Hetkel käib meie laps tema toas ainult täiskasvanute range järelvalve all, aga uues kodus tekib paratamatult hetki, kus ema on paar meetrit eemal ja laps püüab kogu oma armaastuses kiisut kõvasti-kõvasti kallistada. Seda katset ma enda lapsega veel teha ei julge.

Kui Sa siiski arvad, et soovid Sonjale kodu pakkuda, siis palun kirjuta mulle kiizu12@gmail.com. Kuna tegu on tõesti erilise kassiga, siis tema koju saamisel on mitu tingimust. Esiteks ei aita kirjast – mulle Sonja meeldib, kuhu järgi tulla? Palun kirjeldage, milline on teie varasem kogemus kassidega, kus Sonja elama hakkaks ja mis kõige tähtsam – kuidas te ülaltoodud eripäradega plaanite toime tulla?

Lisaks ei anna me seda kassi tasuta ära – kogemus on näidanud, et kui ilma rahata ilusat kassi pakkuda, ilmub välja hulgim soovijaid, kes tahavadki “ruttu, tasuta ja ilusat”. Lisaks on Sonja steriliseeritud, vaktsineeritud, kiibitud ja uus omanik ei pea selle pärast enam muretsema. Annetatud rahast saab MTÜ Kassiabi järgmisi abivajajaid steriliseerida ja ravida. Annetused on meie ainus võimalus uusi kasse aidata, vabatahtlikud meil maailma muutmise eest palka ei saa 😉

Rubriigid: Sonja. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

9 Responses to Hoiatus! Ilus, aga nõudlik

 1. Kui see tekst käib konkreetse kassi Sonja kohta, siis ok. samas niimoodi üldistada ja laiendada neid halbu iseloomujooni kõikidele orientaalidele on siiski kohatu. NB! Fotol olev kass on siiam, mitte orientaal. Kuulub orientaalidega koos idamaiste kasside alla. Meil on kodus viis kuni kassipoegadega kokku teinekord 16 orientaali ja siiamit. Laps on kasvanud koos nende kassidega ning ei ühelgi kassil pole olnud sellist käitumist nagu tekstis kirjas. Orientaalid, siiamid on väga seltsivad ja sotsiaalsed kassid. Ei mingit pahatahtlikkust. Nad on väga kergesti õpetatavad. Nad soovivad olla AINULT PEREMEHE JUURES JA SÜLES. Nad ei jookse arutult mööda majapidamist ringi. Nad ei ründa inimesi. Nad taluvad stoiliselt laste kallistusi. Püha Peetrus, mis tekst on kirja pandud. Ükski orientaal ega siiam ei möirga, sisise ega viruta käpaga oma inimesele. Need kassid on väga kõrge intelligentsiga ning suhtuvad oma inimesse suure austusega. Samas valitseb meie kodus nii vaikus kui rahu. Olgu neid idamaiseid palju tahes. Samas kõlab karjuvalt kõvasti läbi MTÜ soov saada raha, sest loom on kaunis. Kirjutagegi nii, aga jätke üldistamine ja kogu tõu sopaga ülevalamine. Kui minu kassid oskaksid lugeda ning seda loeksid, siis nad annaks teid laimu eest kohtusse.
  Kui Sonja niimoodi käitub, siis on ta stressis. Võimalik, et põeb mingit haigust. Soovib koju, sest idamaised tunnistavad vaid oma inimest. Ta ei hakka võõrale toidu eest mööda sääri nühkima, nurruma ja tänama. Need kassid on selliseks enesealanduseks liiga uhked. Küll aga on ta põhjatult tänulik oma inimesele iga temalt saadud sekundi eest.
  Momendi seisuga on selgunud, et Sonja on vahetanud juba mitu kodu. Kui ta nüüd teie kodus lõpuks harjub, siis on tal uues kodus jälle probleem.

  Lugupidamisega,
  Kristiine Adamson
  http://www.oricattery.net

 2. Carry ütles:

  Tere!

  Te teete äärmiselt vajalikku tööd ning olete seetõttu kindlasti hea südamega ning mõistlik inimene. Seetõttu palun, et avaldaksite minu käesoleva kommentaari, millega soovin teavitada teie blogi lugejaid asjaolust, et olete blogipostitust koostades ilmselt suuresti teadmatusest teinud liiga paljudele orientaalidele. Minul on endal orientaal, paljudel minu tuttavatel on samuti. Kinnitan käsi südamel, et need kassid ei ole oma iseloomujoontelt üldse sellised, nagu olete kirjeldanud. Minu jaoks oli üllatav sellist teksti lugeda ja mulje jäi, nagu teil oleks mingi isiklik vimm selle kassitõu vastu, et niimoodi julmalt valetate, ent tõenäoliselt siiski on teil olnud lihtsalt väga halb kogemus kassiga, kes oli ehk haige või “paljundajate” (versus aasjatundlikud aretajad) poolt kuidagimoodi juba kiisupojana peast “hulluks” aetud.

  Tulenevalt asjaolust, et teie poolt kirjutatu on orientaalidele sama halb ja vale reklaam nagu see, kui keegi ütleks, et “labradorid on kõige julmemad kiskjad – ma tean, sest olen ise ühe sellisega kokku puutunud”, peaksin tegelikult siinkohal nõudma, et te antud postituse kustutaksite, sest tegemist on laimuga, mis on kindlasti muuhulgas ka kahjulik nendele inimestele, kes neid kasse aretavad.

  Jään lootma teie autundele, et avaldate antud kommentaari, et inimestel oleks võimalus lugeda (kui nad üldse kommentaaride lugemiseni jõuavad), ka teistsugust arvamust. Ja et neil oleks võimalus minuga kotnakteerudes saada teistsugust informatsiooni, mis ei tee sellele suurepärasele kassitõule sel viisil liiga, nagu teie praegu tegite.

  • Katriin ütles:

   Tere,

   Olen kahe eelneva kommentaariga täielikult nõus. Mul endal on kodus nii siiam kui orientaal ja võin kinntada, et nad on maailma kõige ägedamad kassid. Kui meil on külas käinud inimesi, kes muidu erilised kassiinimesed ei ole, siis peale meie kassidega tutvumist on nad tõsiselt kaalunud endale ka just siiami või oreintaali võtmist. Nad on nagu kassimaailma koerad, kes kiinduvad oma peremehesse nagu truud koeradki. Nad käivad mul igal sammul järgi, isegi kui õues jalutame, on nad kogu aeg minu kõrval. Super iseloomuga kassid, kes kord nendega tuttavaks saab, see nendesse ka jäägitult armub.
   Ma võiks siinkohal jäädagi jutustama nendest kassidest, nii palju põnevat oleks kirjutada nende iseloomust ja käitumisest.

   Heade soovidega,

   Katriin

 3. Katja ütles:

  Head kommenteerijad! Ma saan täiesti teie murest aru. Paradoksaalsel kombel kirjeldasin ma kõige hullemat võimalikku stsenaariumit just sellepärast, et armastan orientaale(muutsin sõnastust ka, et sellest oleks võimalik aru saada). See kass otsib uut kodu just sellepärast, et ta on aktiivne, tugeva iseloomuga (ja samas kasvatamatu). Minu viga oli küll see, et ma ei toonud negatiivse kõrval välja kõiki orientaalide positiivseid aspekte, sest nad on tõesti erakordselt targad, hea huumorimeelega, sotsiaalsed ja tolerantsed loomad.

  Paraku on seal üks eeldus – kassid on lapsest peale hästi kasvatatud. MTÜs kassiabi on olnud lugematu arv siiamilaadseid kasse, kellel on tõesti sellised eripärad, nagu ma kirjeldan. Me päästame umbes 450 kassi aastas, nii et paraku satub neid meile omajagu. Kuna Sonja ei ole tõupaberitega orientaal, siis me peame tulevasi omanikke hoiatama, et nad tõesti oleks halvimaks valmis.

  Teil on õnn kokku puutuda koduste, hoitud ja armastatud orientaalide ning siiamitega. Nende iseloomud on “teise ringi kassidest” õnneks väga erinevad. Postitust kirjeldades olid mul silme ees pigem need kassid, kes meil on kodu otsinud. Vabandan tõesti, et jätsin mulje, nagu oleks kõik orientaalid vaikimisi kasvatamatud ja agressiivsusele kalduvad. Ma püüan postituses veel kord rõhutada, et tegu on kasvatusprobleemiga.

  Lp Kristiine Adamson – süüdistada MTÜd selles, et päästame (ilusaid?) kasse raha saamise eesmärgil on täpselt sama kui öelda, et kasvandused aretavad kasse ainult suure tulu saamiseks. Enne uude koju minemist kiibime, vaktsineerime ja steriliseerime kõik kassid. Te teate kindlasti väga hästi, mis kuludega on see seotud ja enamasti maksavad hoiukodud kassi hoidmisele hoopis peale. Pealegi, võimalikult suure tulu saamiseks oleksin ma teda pidanud ju üles kiitma, mitte hullemat võimalikku stsenaariumi kirjeldama 😉

  • Meil on natuke erinev arusaam rahast. Minu kasside hind on minimaalne võrreldes nende väärtusega. Ma ei loe raha, mida ma nendesse loomadesse olen investeerinud. Ma ei kalkuleeri selle järgi oma kasside hindu. Teie kirjutasite viimases lõigus otse välja, et (copy-paste) Annetatud rahast saab MTÜ Kassiabi järgmisi abivajajaid steriliseerida ja ravida. Annetused on meie ainus võimalus uusi kasse aidata, vabatahtlikud meil maailma muutmise eest palka ei saa 😉
   Ma ei näe Sonja juures nii suurt väärtust, et selle rahaga saaks katta ülejäänud tulevaste kasside steriliseerimised ja ravid. Liiati pole Sonja vaid teise ringi kass vaid pigem juba kolmas-neljas ring on tulekul-minekul. Teie jutu järgi on Sonjal tugevad psüühilised probleemid, mis on tekkinud just kodude vahetusest. Kuidas te selle probleemi lahendate? Leiate talle uue kodu kohe kui ta on teie juures harjuma hakanud, et siis viia ta uuesti samale tasemele või veel hullemale kus ta momendil on.
   Hea oleks lugeda edaspidi Sonjale võimaldatud närviravist ja selle tulemustest. Sellel kassil ei ole momendil rohkem väärtust kui mõnel teisel kodutul ja riiakal kassil, kes voodisse siristab.

   • Katja ütles:

    Sonja tuli ära enda esimesest kodust ja läheb teise (ning ma loodan, et tema viimassesse).
    Segituseks summade kohta, et me palume iga kassi eest annetust, mis kataks talle tehtud protseduuride hinnad, mitte rohkem. Arvestades, kui palju me kõik isiklikult juurde panustame, siis ma ei leia, et peaksin enda taskust tasuma kõikidele hoiukassidele tehtud protseduurid ja siis kassi ilma sümboolse tasuta uude koju andma. Kui teie kasvandik tuleks esimesest kodust kasvatamatuna tagasi, kas te annaksite ta siis järgmisele soovijale “aitähi” eest? 🙂

 4. Veel üks tähelepanekutest tekstis. Teen järjekordselt copy-paste.

  Ta ei tunnista keelamist. Ta ei tea, et kassidel lõigatakse küüsi – kui ma seda proovisin, läks ta täitsa paanikasse. Küüsi teritas ta igas kohas, mis talle mugav tundus, kuigi kraapimispost oli olemas.

  Minu kommentaar siis sellele lõigule. Kas te suudaksite mulle ära seletada, et miks on vaja kassil küüsi lõigata? Küüsi on vaja lõigata näiteks näituste jaoks, et kohtunikel oleks ohutum. Kassipoegadel ei tohi üldse küüsi lõigata, sest nad võivad mängides ja ronides lõigatud küüntega kukkuda ja enesele kukkudes viga teha. Sama lugu ka täiskasvanud kassidega. Kirjutasite, et orientaalidele on vaja maast laeni ronimispuud ja riiuleid. Ma ei kujuta küll ette kuidas ta sealt üles läheb kui küüned on lõigatud. Ja kuidas ta sealt kukkumata alla saab. Peale selle aetakse orientaalidel ja siiamitel ka kõrvakarvu. Seda lollust te ju ei soovita, samuti ei proovinud ka seda Sonja peal.
  Teine küsimus. Miks kõik arvavad, et kassid küüsi teritavad? Kasslased ei terita küüsi, need on neil teritamatagi teravad. Kasslased märgistavad oma territooriumi kraapimisega. Kui Sonjal on stress, siis on täiesti loomulik, et ta hakkab kohe omale turvalist ala märgistama. Ja võimalikult paljudes kohtades kraapima. See tähendab, et siin on minu koht ja ala ning palun ärge tungige sellele territooriumile. Ka kraabivad nad ära oma lahtised ehk irduvaid küüneosa. Seda ei saa lihtsalt ära lõigata. Niisiis veelkord küsimus, et miks lõigatakse kassidel küüsi. Kui hirmus, et nad teisi vigastavad, siis selleks on kassidel imeteravad hambad, neid ju välja tõmbama ei hakka ja uskuge mind, nendest hammastest on küll ja veel kui kakelda või ennast kaitsta on vaja.
  Te ei pea seda kommentaari avaldama, piisab kui ise natuke targemaks saite ja lõigu hullunult kraapimise kohta ja korteri arutult lõhkumise kohta maha võtate, sest kassil on selleks igas uues kohas õigus teha. Muidu ei oleks ta enam kass.

  • Katja ütles:

   Vastus nr üks – kassidel on vaja küüsi lõigata selle pärast, et nad jäävad muidu vaiba ja tekstiilide külge kinni ning võivad hoopis nii ennast vigastada. Küüneotste lõikamine on kodusel kassil täiesti igapäevane ja tavaline asi, mis ei takista kuidagi nende liikumist. Kui tahate näha kolme lõigatud küüntega kassi ronimisoskusi, siis olete teretulnud külla tulema – kaks minu enda kassi ja Sonja lasevad hetkel ilma ühegi probleemita laeni ronimisposti otsa ja sealt alla.
   Vastus nr kaks – ma ei tea, kust on tulnud väljend “küünte teritamine”, aga kassid tegelikult ei tee selle tegevusega enda küüsi teravamaks 🙂 See on väga oluline, et harjutada, venitada ja vormis hoida nende skeletilihaseid ja seljalihaseid. Metsikute kasside kohta ei oska öelda – võib-olla nad liiguvad lihtsalt nii palju, et lihased on niigi treenitud? Igal juhul võiks selle tegevuse küünte teritamise asemel ümber nimetada kassi trenniks, siis oleks vast selgem, miks seda on vaja.

 5. Tia ütles:

  Kurb lugeda, et mõistliku hoiatamise eest vaene autor vaid tümitada saab:) siin ju praktiline hoiatus läbi huumori..nats kannatlikum tasub kindlasti olla siskestega- mul heal sõbral 2 puhast siiamit ja orientaal, ok, siia-sinna on igal isendil kirjelduses mainitud kriitikast oma osa.:) eriti,et suhelda tahavad ja teinekord ikka korraliku kisaga:)
  Minu oma poolsiiam on täpselt kirjeldusele vastav kaabakas ja armastan teda üle kõige- juba 8 aastat:)
  Edu mtü-le ja autorile! Ja loodan, et see kaunis olevus leiab endale hea ja toreda ja kannatliku inimorja:)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s